ZROD: 2019
MŮJ ÚKOL: Navrhnout kompletní identitu pro nový projekt Jihomoravského inovačního centra KUMST.
VÝSTUPY: Návrhy pro dvě kola veřejné soutěže. Umístila jsem se jako druhá, realizován byl návrh od studia Pixl-e.
KLIENT: Jihomoravské inovační centrum vešlo ve známost jako krajská líheň pro kreativní vouchery, které propojují obchodníky a kreativce.
Když mě z Jihomoravského inovačního centra oslovili, abych se tendru zúčastnila, v podstatě to nešlo odmítnout. KUMST je skvělý projekt, který navazuje na podobné úspěšné projekty v Evropě. Brno se tak může zařadit mezi líhně kreativců jako jsou Londýn nebo Berlín a u toho člověk prostě musí být! To jsem samozřejmě ještě netušila, kam mě návrh zavane a že mě přiměje přemýšlet nad esencí kreativců a duševních chorob. Napřed se ale hodí začít podstatou projektu.
Základem KUMSTU je vytvoření různorodé komunity pomocí individuálních nájmů – korporace platí vždy víc, než třeba začínající kreativec. Nájemci se vybírají ve výběrovm řízení, svou roli hraje i to, aby byli z různých oborů. Tím se zajistí to, aby se v jedné budově potkávaly různé osobnosti, od upjatých manažerů po střelené blázny. Ti druzí sice často tak tak dosáhnou na nájem, ale zase poskytují jiný pohled na podnikání i život pro manažery.
Pro první kolo bylo zadání vytvořit identitu, která zaujme kreativce a zároveň naváže na nový vizuální styl Jihomoravského inovačního centra (JIC). Do hlavní role jsem najala písmo BC Brief ze Briefcase Type od Matáše Machata. Zároveň jsem využila rastru z nového vizuálního stylu JIC. Písmo má vlastní matematickou logiku, ale je ujeté, střelené a skýtá řadu tvarů, které připomínají spoustu věcí, jen ne písmena. Přitom je stále čitelné. Tím jak je nedbalé, výrazné, na první pohled narušené, ale v detailech dokonalé mi to dost připomínalo Brno ve své základní podstatě. Sídlo KUMST je ve fantastickém domě na Údolní, který je výrazný jak při pohledu z dálky, tak v momentě, kdy kolem něj na ulici procházíte. Jako venkovní značení jsem proto navrhla dvě varianty, monumentální písmo malířský motiv a pak světlená písmena uvnitř výloh.
Jedním z nápadů bylo, že se písmo dá po domluvě s autorem v personalizované formě k dispozici nájemcům pro volné užití. Každý nájemce by se tak mohl zapojit do tvorby vizuálního stylu a cítit se součástí celého nového ekosystému KUMST.
Jednou z výhod typografického logotypu je to, že jej jde libovolně doplňovat o další související značky. Pod hlavičkou KUMSTU by tak mohla vznikat řada aktivit s vlastním logem, např. pražírna, kino, komunitní pěstírna a jiné.
Reakce klienta byla jednoznačná – tohle bude potřeba zkrotit. KUMST bude muset komunikovat i na velmi seriózní úrovni, protože bude oslovovat státní instituce a korporace, ale na druhé straně stále musí zaujmout také individuální kreativce. Tahle zvláštní kombinace mě přiměla přemýšlet o tom, co vlastně tvoří podstatu kreativního sektoru.
Jistý akademický profesor se nechal slyšet, že kdyby psychiatr přišel k němu do ateliéru, dost pravděpodobně by u každého jeho studenta našel duševní poruchu. Jako jediný rozdíl viděl to, že jsou jeho studenti tak nějak úspěšně integrovaní a naučili se poruchy využít ve svůj prospěch. K tomu se mi hned vybavila výstava na mé alma mater ve Zlíně, která mapovala poruchu OCD pomocí fotografických reportáží. Zajímavá nebyla ani tak samotná výstava jako to, že se na vernisáži přišlo na to, že drtivá většina jejích návštěvníků (studentů designu) má nějakou formu této poruchy. Zbytek tvořilo pár jednotlivců, kteří se dost vyděsili, mezi jakými blázny to vlastně studují. Jde o příliš malý vzorek na vyvozování závěrů. Teorie o tom, že je potřeba mít nějakou drobnou psychickou poruchu, aby byl člověk schopen se designu nebo umění věnovat naplno, mi ale v hlavě uvízla a při navrhování identity pro KUMST se zase přihlásila o slovo. Kreativní průmysl bych definovala jako šílenství, které je akorát racionálně zorganizované a zužitkované. A to jsem se snažila promítnout do návrhu pro druhé kolo.
Jako hlavní motiv jsem ponechala ustřelené písmo z prvního kola a přidala racionální kompoziční grid, který celou komunikaci udělá víc uchopitelnou pro manažery firem a korporací. Vznikly tím dvě polohy jednoho vizuálu. Verze pro kreativce je uvolněná, hravá, divoká až hůř stravitelná. Verze pro firmy je naproti tomu nekonfliktní, míň citově zabarvená, racionální.
Barevnost jsem změnila, abych líp navázala na interiér od Denisy Strmiskové. Pro druhé kolo jsme už obdrželi vizualizace interiéru, takže bylo možné odvodit základní barvy a dál s nimi pracovat v návrhu.
Veškeré tištěné výstupy byly založené na systému jednotného gridu, na který navazovalo několik druhů kompozic. Centrální grid je viditelný a mění se jen umístění a podoba loga nebo velikost nadpisu. Barevnost pak zase odpovídá cílové skupině – tlumená barevnost pro firmy versus zářivá pro kreativce.
Poslední částí byl návrh kampaně. Vzhledem k tomu, že jde o kreativce, přišlo mi nesmyslné nabízet hotové printy a reklamy, navrhla jsem proto sadu nálepek a šablony, které by byly oficiálně i neoficiálně distribuovány do různých tvůrčích buněk ve městě k libovolné úpravě / tuningu / sprejování / recyklaci / destrukci. Logotyp i komponenty vizuálu bych prostě poskytla jako tvůrčí podklad a nechala každého zájemce, ať si je přetvoří po svém a nasdílí.
Návrh nakonec nebyl realizován, ale byla to pro mě skvělá zkušenost, dobré vypětí v rychlosti dotáhnout projekt a vůbec unikátní příležitost být součástí něčeho nového a energického. Velký dík patří týmu JIC, který se o projekt staral a dotáhl ho do zdárného konce. Aktuální situace sice coworkům a novým setkáním až tak nepřeje a na plnou nálož, kterou v sobě KUMST má si budeme muset ještě počkat. Na každý pád už se ale těším, až se budu moct zase zapojit.
Portfolio
Plzeňský Prazdroj vs. vizuální smogPlzeňský Prazdroj
Bochemit redesignCorporate design
Zvolsi.infoVisual identity
Candle StoriesCorporate Design
MR FOXCorporate Design
Počátky sportu v BrněExhibition design
Dům Falkensteinerovy nadaceProject type
ZEW EyewearCorporate Design
CAPRICORN PROCorporate Design
Ondráš redesignCorporate Design
Primeros [skica]Grafický design
Pho Vietnam Tuan & LanCorporate design
DENTOCorporate design
CCV [skica]Corporate Design
Průvodce ústředním hřbitovemGrafický design
Nakladatelství ElebedialCorporate Design
Manuál dobré praxe BrnoVeřejný prostor
SENS FOODSCorporate Design
Brněnské historické stezkyGrafický design
UGO BrandCorporate Design
Eta 75 letGrafický design
Vizuální smog vývojVeřejný prostor
Vizuální smog [diplomka]Veřejný prostor
Vizuální smog [rozcestník]Veřejný prostor