Ondráš

ZROD: 2015–2019
KLIENT: Ministerstvo obrany České republiky.
Ondráš je jedinou profesionální skupinou svého druhu v ČR – jde o vojenský umělecký soubor, který čerpá inspiraci z folklóru. Funguje od roku 1954 a často reprezentuje republiku v zahraničí, například v USA, Japonsku, Velké Británii, Rusku nebo Izraeli.

MŮJ ÚKOL: Soubor mě oslovil ohledně zpracování nové koncepční identity. Po několika sezeních jsme došli k tomu, že bude potřeba upravit také logotyp a letitý, oficiálně regustrovaný znak. Došlo tak ke kompletní proměně po všech stránkách.
VÝSTUPY: Vizuální styl a manuál, logotyp, výběr barevnosti, design ikon, plakáty, letáky, pozvánky, rollupy a další tiskoviny, spolupráce na vzhledu webu.

O_CZ_08-01
O_CZ_01-3

Výrazná typografie

O_CZ_01-1

Tónované fotografie

O_CZ_01-2

Folklorní ornamenty

O_CZ_15

Jednotící prvek je integrovaný přímo do nápisu jako součást diakritiky. Symbol tří kruhů zároveň vyjadřuje tři pilíře souboru.

O_CZ_16
O_CZ_03

Jako protiváha k přirozeně dekorativnímu folkloru jsou prvky konstruovány na základě racionálního geometrického systému. Vše vychází ze tří kruhů v logotypu. 

O_CZ_04
O_CZ_05

Z těchto tvarů poté vznikají další odvozeniny a celý systém se pak překlene zpět k folkloru formou organických kompozic. Soubor Ondráš tematicky pracuje s kostýmy krojů ze všech krajů ČR a  Slovenska. Geometrický základ mají ale všechny folklorní motivy společný – došlo proto k vytvoření univerzální sady ornamentů bez přímé návaznosti na konkrétní kraj.

Ondras_typo_lep-02-01
Ondras_Design_Veronika_Rut_Novakova
O_CZ_06
Ondras_vizitka
Ondras_Design_Veronika_Rut_Novakova
Veronika_Rut_Novakova_design_m_Ondras_vanoce
Veronika_Rut_Novakova_design_m_Ondras_nas_svet
Pozvanka-kopie
65
Veronika_Rut_Novakova_design_m_Ondras_putovani
Rollup_65_stin_02
Vecery
2019

Nové vedení, nový repertoár a nový přístup k vizuálním prvkům. Tónované fotografie používají složitější efekty, ornamenty se dočkaly nových forem a pracuje se s novými řezy stávajícího fontu Mirador.

fb
Plakat_A2_420x594m
Rollup_Cimbalka
Ondras_2020_2

Na začátku bylo mé velké přání sjednotit vizuální styl Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ a dát mu jednotnou snadno rozpoznatelnou tvář. Dlouho mi vadilo, že každý materiál je jiný, prostě "každý pes jiná ves". Bylo mi jasné, že to chce kreativního grafika, který navrhne jednotné komplexní řešení a k tomu manuál, podle kterého budeme moci tvořit grafické materiály v jednom stylu. Oslovila jsem Veroniku a ta pro nás navrhla redesign logotypu, fonty, barevnost a doplňující grafické prvky. Od té doby má ONDRÁŠ konečně svoji jednotnou grafickou tvář, která je čistá, zapamatovatelná, moderní a zároveň hravě folklorní. Na Veronice mám ráda, že je spolehlivá, vstřícná, profesionální, přátelská, dá se s ní na všem domluvit, ale zároveň má na věc svůj jasný názor, má široký rozhled nejen na poli grafického designu, ale třeba i marketingu a hlavně je kreativní, můžu jí dát volnou ruku a nemusím jí nic do detailu diktovat. 

svg-image

Gabriela Ševčíková

Marketing VUS Ondráš, Ministerstvo obrany ČR

© Veronika Rút Fullerová [roz. Nováková] 2012–2022