Kultivace města Žďár nad Sázavou

2019–2023–?
Strategie kultivace města, tvorba manuálu pro reklamu, nařízení, odborné poradenství ohledně dotačního programu, konzultace.
KLIENT: Město Žďár nad Sázavou
STAROSTA: Martin Mrkos
MĚSTSKÝ ARCHITEKT: Zbyněk Ryška
KONZULTANT MANUÁLU: Václav Šubrt  

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_01

V roce 2018 pozval starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos Veroniku na radnici ohledně tématu vizuálního smogu. Proběhla spolupráce nad prvními strategickými kroky, Veronika pomohla s implementací brněnského Manuálu dobré praxe reklam a tím ušetřila desítky tisíc z veřejných peněz. Zároveň pomohla s nařízením a dotačním programem. Teď jsou vidět v terénu první výsledky. Některé intervence se povedly na výbornou, jiné jsou na půli cesty. Design služeb (ang. Service Design) je obor, kde vstupuje do hry tolik lidí, vztahů i procesů, že jde v podstatě o umění nezbláznit se, udělat ve věcech systém a podle něj kontinuálně postupovat. 

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_PRED_PO_03

Došlo k odstranění řady drobných nosičů outdoorové reklamy, které byly v prostoru ilegálně. Jako například tento banner, který lákal na odjezd do jiného města hned když návštěvník vystoupí z vlaku. Jak starosta poznamenal, s tímto typem reklam je to těžké. Několik jich sundáte, pár dalších zase někdo zkusí někam přidělat. V terénu je proto důležitá kontinuální péče, tak, jak je popsaná v Kuchařce kultivace českých měst. Chce to prostě spoustu energie. 

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_PRED_PO_05

Když radnice oslovila místní hospodu ke spolupráci, šlo o partnera Plzeňského Prazdroje a všichni už věděli, o co jde. Jde o jednu z 6000 provozoven, které Veronika Plzeňskému Prazdroji pomohla kultivovat. Ve výsledném dojmu hrají svou roli také pravidla pro podobu restauračních zahrádek, metodiku v Brně ladili a implementovali jako průkopníci. Od té doby ji Veronika pomáhá implementovat na radnicích.

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_02

Odstraňovat plochy outdoorové reklamy a umisťovat je smyslupněji vyžaduje schopnost zříct se drobných obnosů, které reklamy městu generují a není to nic samozřejmého. Žďár je v tomhle napřed. A není to objemem financí, větší města mají přístřešků víc, ale taky větší celkový rozpočet. Přenechávat velké množství veřejného prostoru soukromníkům výměnou za drobné z reklam je prostě přežitek.

Použijte šipku  k prohlížení →

Kultivace města není hotová, je to dlouhodobá vize a toto jsou první kroky na cestě k realizaci v terénu. O jednotlivé výstupy a vyjednávání se stará tým místních lidí, v čele s městským architektem Zbyňkem Ryškou. Impementaci zajišťuje Václav Šubrt. Strategie i poradenství je jedna věc, realizace je úplně jiná věc. Bez spousty další práce se nezačne dít nic, všem zaměstnancům radnice za to patří veký dík.

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_PRED_PO_07

Hlavní tepna pro pěší se dočkala velmi kvalitní rekonstrukce. Bylo to jednak díky tomu, že starosta Martin Mrkos nezastavil projekt svého předchůdce a nebál se ho dotáhnout. A také díky práci městského architekta Zbyňka Ryšky, který vše zaštítil. Dobře to dokládá mindset starosty, který musí chtít do veřejného prostoru investovat a je stavu zrealizovat architektonickou soutěž s dobrým výsledkem. Autory zdařilé rekonstrukce jsou GRIMM Architekti ve spolupráci s Vladimírem Fialkou a Klárou Zahradníčkovou.

Zdar_nad_Sazavou_Mala_Kavarna

Jednu věc žádné nastavení pravidel pro reklamy nikdy zajistit nemůže. Pokud nebudou obchodníci sami chtít, je to boj s větrnými mlýny. Kultivační strategie jsou pole, kde se připraví kvalitní a čisté prostředí pro značku, která už zná své hodnoty. A ty jsou vždycky jinde, než na fasádě. Na posledních fotkách je Malá kavárna, podnik, který ví, co dělá a myslí na lidi. Útulnou, pečlivě a nenuceně udělanou zahrádku nejde vydefinovat, vymáhat ani standardizovat. Nese kouzlo okamžiku, místa a zážitek pro každého návštěvníka. Duši majitele. Teprve až se zápalem takových lidí to celé dává smysl, jsou to ti, kteří vše posouvají nejdál.
 

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_04
Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_03
Zdar_nad_Sazavou_Mala_Kavarna_02

Kvalita veřejného prostoru je zásadní hodnota. Determinuje úroveň života ve městě, a proto má smysl na jeho zlepšování systematicky pracovat. I když to někdy bolí, stojí mrak peněz, času a energie. Naše receptura je mít vizi, spojit se s profesionály jako je Veronika Rút Fullerová a pak vytrvale pracovat. Jak kdysi řekl Masaryk „každodenní drobná práce přináší plody“. Takže má to smysl, stačí uvěřit a vytrvat.
 

Martin Mrkos, starosta města Žďár nad Sázavou

THUMBNAILS_SMOG_02

Rozcestník všech projektů pro veřejný prostor.

THUMBNAILS_SMOG_03

Strategie kultivace pro 200 měst. Od billboardu po lavičku.

THUMBNAILS_SMOG_01

Kultivace reklam 6 000 hospod po celé republice.

SMOG_THUMBS_SZ

Očištění a zpřehlednění nádraží po celé republice pro Správu železnic.

THUMBNAILS_VSE_manual

Oceňovaný Manuál dobré praxe reklam ve městě, první v Česku.

Kultivace_mesta_vizualni_smog_Zdar_nad_Sazavou_Veronika_Rut_Fullerova_PRED_PO_12_maz

Spolupráce s radnicí Žďáru nad Sázavou.

ctverec_02

Věřím, že design nám může sílu dávat nebo naopak vzít. Já se starám o to, aby nás dělal silnější. Ráda se budu věnovat všem, kteří to cítí podobně. Neváhejte se mi ozvat.

hello@veronikarut.com

© Veronika Rút Fullerová [roz. Nováková] 2012–2024.