2019–2023–?
Strategie kultivace města, tvorba manuálu pro reklamu, nařízení, odborné poradenství ohledně dotačního programu, konzultace.
KLIENT: Město Žďár nad Sázavou
STAROSTA: Martin Mrkos
MĚSTSKÝ ARCHITEKT: Zbyněk Ryška
KONZULTANT MANUÁLU: Václav Šubrt
V roce 2018 pozval starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos Veroniku na radnici ohledně tématu vizuálního smogu. Proběhla spolupráce nad prvními strategickými kroky, Veronika pomohla s implementací brněnského Manuálu dobré praxe reklam a tím ušetřila desítky tisíc z veřejných peněz. Zároveň pomohla s nařízením a dotačním programem. Teď jsou vidět v terénu první výsledky. Některé intervence se povedly na výbornou, jiné jsou na půli cesty. Design služeb (ang. Service Design) je obor, kde vstupuje do hry tolik lidí, vztahů i procesů, že jde v podstatě o umění nezbláznit se, udělat ve věcech systém a podle něj kontinuálně postupovat.
Došlo k odstranění řady drobných nosičů outdoorové reklamy, které byly v prostoru ilegálně. Jako například tento banner, který lákal na odjezd do jiného města hned když návštěvník vystoupí z vlaku. Jak starosta poznamenal, s tímto typem reklam je to těžké. Několik jich sundáte, pár dalších zase někdo zkusí někam přidělat. V terénu je proto důležitá kontinuální péče, tak, jak je popsaná v Kuchařce kultivace českých měst. Chce to prostě spoustu energie.
Když radnice oslovila místní hospodu ke spolupráci, šlo o partnera Plzeňského Prazdroje a všichni už věděli, o co jde. Jde o jednu z 6000 provozoven, které Veronika Plzeňskému Prazdroji pomohla kultivovat. Ve výsledném dojmu hrají svou roli také pravidla pro podobu restauračních zahrádek, metodiku v Brně ladili a implementovali jako průkopníci. Od té doby ji Veronika pomáhá implementovat na radnicích.
Odstraňovat plochy outdoorové reklamy a umisťovat je smyslupněji vyžaduje schopnost zříct se drobných obnosů, které reklamy městu generují a není to nic samozřejmého. Žďár je v tomhle napřed. A není to objemem financí, větší města mají přístřešků víc, ale taky větší celkový rozpočet. Přenechávat velké množství veřejného prostoru soukromníkům výměnou za drobné z reklam je prostě přežitek.
Použijte šipku k prohlížení →
Kultivace města není hotová, je to dlouhodobá vize a toto jsou první kroky na cestě k realizaci v terénu. O jednotlivé výstupy a vyjednávání se stará tým místních lidí, v čele s městským architektem Zbyňkem Ryškou. Impementaci zajišťuje Václav Šubrt. Strategie i poradenství je jedna věc, realizace je úplně jiná věc. Bez spousty další práce se nezačne dít nic, všem zaměstnancům radnice za to patří veký dík.
Hlavní tepna pro pěší se dočkala velmi kvalitní rekonstrukce. Bylo to jednak díky tomu, že starosta Martin Mrkos nezastavil projekt svého předchůdce a nebál se ho dotáhnout. A také díky práci městského architekta Zbyňka Ryšky, který vše zaštítil. Dobře to dokládá mindset starosty, který musí chtít do veřejného prostoru investovat a je stavu zrealizovat architektonickou soutěž s dobrým výsledkem. Autory zdařilé rekonstrukce jsou GRIMM Architekti ve spolupráci s Vladimírem Fialkou a Klárou Zahradníčkovou.
Jednu věc žádné nastavení pravidel pro reklamy nikdy zajistit nemůže. Pokud nebudou obchodníci sami chtít, je to boj s větrnými mlýny. Kultivační strategie jsou pole, kde se připraví kvalitní a čisté prostředí pro značku, která už zná své hodnoty. A ty jsou vždycky jinde, než na fasádě. Na posledních fotkách je Malá kavárna, podnik, který ví, co dělá a myslí na lidi. Útulnou, pečlivě a nenuceně udělanou zahrádku nejde vydefinovat, vymáhat ani standardizovat. Nese kouzlo okamžiku, místa a zážitek pro každého návštěvníka. Duši majitele. Teprve až se zápalem takových lidí to celé dává smysl, jsou to ti, kteří vše posouvají nejdál.
Kvalita veřejného prostoru je zásadní hodnota. Determinuje úroveň života ve městě, a proto má smysl na jeho zlepšování systematicky pracovat. I když to někdy bolí, stojí mrak peněz, času a energie. Naše receptura je mít vizi, spojit se s profesionály jako je Veronika Rút Fullerová a pak vytrvale pracovat. Jak kdysi řekl Masaryk „každodenní drobná práce přináší plody“. Takže má to smysl, stačí uvěřit a vytrvat.
Martin Mrkos, starosta města Žďár nad Sázavou
Věřím, že design nám může sílu dávat nebo naopak vzít. Já se starám o to, aby nás dělal silnější. Ráda se budu věnovat všem, kteří to cítí podobně. Neváhejte se mi ozvat.